Atmel ATXMEGA16D4-MN
ATXMEGA16D4-MN picture photo
Mfg. Part Number
ATXMEGA16D4-MN
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH
Datasheet Download
ATXMEGA16D4-MN.pdf
Availability of ATXMEGA16D4-MN
QUANTITY
ATXMEGA16D4-MN Order Process
Ship out your order
Specifications of ATXMEGA16D4-MN
Internal Part NumberEIS-ATXMEGA16D4-MN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package160
SeriesAVR® XMEGA® D4
Packaging*
Core ProcessorAVR
Core Size8/16-Bit
Speed32MHz
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATXMEGA16D4-MN
Related LinksATXMEGA, ATXMEGA16D4-MN Datasheet, Atmel Distributor
ATXMEGA16D4-MN Details Description
Related parts for ATXMEGA16D4-MN
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
HEADER 68POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TAPE TRANSFER ADHESIVE 12X12" datasheet.pdf
CONN DIN C/2 FEMALE 32CKT datasheet.pdf
CONN HDR SNGL 0.100" SMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
LOW PROFILE, 4 POLE/10 AMP, LC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf