Atmel ATXMEGA16E5-MU
ATXMEGA16E5-MU picture photo
Mfg. Part Number
ATXMEGA16E5-MU
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN
Datasheet Download
ATXMEGA16E5-MU.pdf
Availability of ATXMEGA16E5-MU
QUANTITY
ATXMEGA16E5-MU Order Process
Ship out your order
Specifications of ATXMEGA16E5-MU
Internal Part NumberEIS-ATXMEGA16E5-MU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSoftware Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN OtherMSL Update 26/Feb/2014
Standard Package360
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR® XMEGA® E5
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size8/16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O26
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-VQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATXMEGA16E5-MU
Related LinksATXMEGA, ATXMEGA16E5-MU Datasheet, Atmel Distributor
ATXMEGA16E5-MU Details Description
Related parts for ATXMEGA16E5-MU
IC REG CTRLR BUCK PWM 14-QFN datasheet.pdf
IC REG BCK 1.9V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS GOLD SMD datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 5W T18 datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
1500 VDC 25 AMP INLINE MIDGET FU datasheet.pdf