Atmel ATXMEGA32D4-MN
ATXMEGA32D4-MN picture photo
Mfg. Part Number
ATXMEGA32D4-MN
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH
Datasheet Download
ATXMEGA32D4-MN.pdf
Availability of ATXMEGA32D4-MN
QUANTITY
ATXMEGA32D4-MN Order Process
Ship out your order
Specifications of ATXMEGA32D4-MN
Internal Part NumberEIS-ATXMEGA32D4-MN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package160
SeriesAVR® XMEGA® D4
Packaging*
Core ProcessorAVR
Core Size8/16-Bit
Speed32MHz
Number of I/O34
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATXMEGA32D4-MN
Related LinksATXMEGA, ATXMEGA32D4-MN Datasheet, Atmel Distributor
ATXMEGA32D4-MN Details Description
Related parts for ATXMEGA32D4-MN
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN NI-780 datasheet.pdf
IC PROCESSOR AUDIO DGTL 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf