Atmel ATZB-24-A2
ATZB-24-A2 picture photo
Mfg. Part Number
ATZB-24-A2
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
KIT MOD 802.15.4/ZIGB 2.4GHZ ANT
Datasheet Download
ATZB-24-A2.pdf
Availability of ATZB-24-A2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATZB-24-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATZB-24-A2
Internal Part NumberEIS-ATZB-24-A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLZigBit Wireless Modules 26/May/2014
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingBulk
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolZigbee®
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate250kbps
Power - Output3dBm
Sensitivity-104dBm
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
Antenna TypeIntegrated, Chip
Memory Size128kB Flash, 4kB EEPROM, 8kB RAM
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving21.8mA
Current - Transmitting20.8mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / CasePCB Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATZB-24-A2
Related LinksATZB-, ATZB-24-A2 Datasheet, Atmel Distributor
ATZB-24-A2 Details Description
Related parts for ATZB-24-A2
IC OFFLINE SW PWM OCP OVP 7ESIP datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 8.6A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf