Atmel ATZB-24-A2R
ATZB-24-A2R picture photo
Mfg. Part Number
ATZB-24-A2R
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
MOD 802.15.4/ZIGB 2.4GHZ CHIPANT
Datasheet Download
ATZB-24-A2R.pdf
Availability of ATZB-24-A2R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATZB-24-A2R Order Process
Ship out your order
Specifications of ATZB-24-A2R
Internal Part NumberEIS-ATZB-24-A2R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesZigbit Peer to Peer Communication
Development Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLZigBit Wireless Modules 26/May/2014
Standard Package200
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolZigbee®
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate250kbps
Power - Output3dBm
Sensitivity-104dBm
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
Antenna TypeIntegrated, Chip
Memory Size128kB Flash, 4kB EEPROM, 8kB RAM
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving21.8mA
Current - Transmitting20.8mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / CasePCB Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATZB-24-A2R
Related LinksATZB-, ATZB-24-A2R Datasheet, Atmel Distributor
ATZB-24-A2R Details Description
Related parts for ATZB-24-A2R
HEX KEY T-HANDLE 7/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 90FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V Y5V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.3W DO41 datasheet.pdf
FPC/FFC SMT CONNECTOR 0.4 MM PIT datasheet.pdf