AVX Corporation AU035A270JA72A
AU035A270JA72A picture photo
Mfg. Part Number
AU035A270JA72A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
AU035A270JA72A.pdf
Availability of AU035A270JA72A
QUANTITY
AU035A270JA72A Order Process
Ship out your order
Specifications of AU035A270JA72A
Internal Part NumberEIS-AU035A270JA72A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AU035A270JA72A
Related LinksAU035A2, AU035A270JA72A Datasheet, AVX Corporation Distributor
AU035A270JA72A Details Description
Related parts for AU035A270JA72A
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/16" datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND 3.3V/5V 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.9NH 300MA 300 MOHM datasheet.pdf
TIMER SS STAR-DELTA 17.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
OSCILLATOR 5.0V 1.001 / 9.5 MHZ datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
AMMC RA PLG-PLG 1.13MM CB 1000MM datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf