AVX Corporation AU035C222KA72A
AU035C222KA72A picture photo
Mfg. Part Number
AU035C222KA72A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
AU035C222KA72A.pdf
Availability of AU035C222KA72A
QUANTITY
AU035C222KA72A Order Process
Ship out your order
Specifications of AU035C222KA72A
Internal Part NumberEIS-AU035C222KA72A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AU035C222KA72A
Related LinksAU035C2, AU035C222KA72A Datasheet, AVX Corporation Distributor
AU035C222KA72A Details Description
Related parts for AU035C222KA72A
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 100 CONT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
JUMPER PLUG 20POS DOUBLE ROW datasheet.pdf
6800UF 400V 76X146MM 85C 2000H datasheet.pdf