International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) AUIRFS4010-7P
AUIRFS4010-7P picture photo
Mfg. Part Number
AUIRFS4010-7P
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 190A D2PAK-7P
Datasheet Download
AUIRFS4010-7P.pdf
Availability of AUIRFS4010-7P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AUIRFS4010-7P Order Process
Ship out your order
Specifications of AUIRFS4010-7P
Internal Part NumberEIS-AUIRFS4010-7P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Assembly/OriginWafer Fab Site Add 6/Nov/2015
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package50
SeriesHEXFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C190A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4 mOhm @ 110A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs230nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9830pF @ 50V
Power - Max380W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Supplier Device PackageD2PAK (7-Lead)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AUIRFS4010-7P
AUIRFS4010-7P Details Description
Related parts for AUIRFS4010-7P
IC DSP AUDIO 16CH/28BIT 48-LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V 1111 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
3G3MX2 COMPONET COMM CARD datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf