International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) AUIRLU024Z
AUIRLU024Z picture photo
Mfg. Part Number
AUIRLU024Z
Brief Description
MOSFET N CH 55V 16A SOT 223
Datasheet Download
AUIRLU024Z.pdf
Availability of AUIRLU024Z
QUANTITY
AUIRLU024Z Order Process
Ship out your order
Specifications of AUIRLU024Z
Internal Part NumberEIS-AUIRLU024Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Design/SpecificationLeadframe Update 02/Jun/2015
Leadframe Retraction 03/Jun/2015
PCN Assembly/OriginGen10.2 Mosfet Qualification 12/Dec/2013
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package75
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs58 mOhm @ 9.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs9.9nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds380pF @ 25V
Power - Max35W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Supplier Device PackageI-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AUIRLU024Z
AUIRLU024Z Details Description
Related parts for AUIRLU024Z
IC OTP 256KBIT 70NS 28TSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 250MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf