Panasonic Electric Works AV3252619
AV3252619 picture photo
Mfg. Part Number
AV3252619
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH FS ROLLER LEVER GOLD SLD
Datasheet Download
AV3252619.pdf
Availability of AV3252619
QUANTITY
AV3252619 Order Process
Ship out your order
Specifications of AV3252619
Internal Part NumberEIS-AV3252619
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package500
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesAV3
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque20gf
Release Force1.7gf
Pretravel0.100" (2.5mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position0.571" (14.5mm)
Mechanical Life500,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AV3252619
Related LinksAV32, AV3252619 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AV3252619 Details Description
Related parts for AV3252619
IC 2.88V W/PB 10% TO92-3 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 25POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS .8MM W/O BOSS datasheet.pdf