Artesyn Embedded Technologies AVD50B-48S3V3-6L
AVD50B-48S3V3-6L picture photo
Mfg. Part Number
AVD50B-48S3V3-6L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W
Datasheet Download
AVD50B-48S3V3-6L.pdf
Availability of AVD50B-48S3V3-6L
QUANTITY
AVD50B-48S3V3-6L Order Process
Ship out your order
Specifications of AVD50B-48S3V3-6L
Internal Part NumberEIS-AVD50B-48S3V3-6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAVD50
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.5mm)
Operating Temperature-
Efficiency91%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVD50B-48S3V3-6L
Related LinksAVD50B-4, AVD50B-48S3V3-6L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AVD50B-48S3V3-6L Details Description
Related parts for AVD50B-48S3V3-6L
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SOIC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 160 OHM 6SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCH CIRCUIT 32KHZ DIE FFC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW datasheet.pdf
SR BTS PC RAM 6 ASY datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 410MW SOD123 datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf