Artesyn Embedded Technologies AVD85-48S3V3-6L
AVD85-48S3V3-6L picture photo
Mfg. Part Number
AVD85-48S3V3-6L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 85W
Datasheet Download
AVD85-48S3V3-6L.pdf
Availability of AVD85-48S3V3-6L
QUANTITY
AVD85-48S3V3-6L Order Process
Ship out your order
Specifications of AVD85-48S3V3-6L
Internal Part NumberEIS-AVD85-48S3V3-6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAVD50/50B Series DC/DC Converter
Standard Package96
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAVD85
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series85W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.41" H (33.0mm x 22.9mm x 10.5mm)
Operating Temperature-
Efficiency92%
Power (Watts) - Max83W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVD85-48S3V3-6L
Related LinksAVD85-4, AVD85-48S3V3-6L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AVD85-48S3V3-6L Details Description
Related parts for AVD85-48S3V3-6L
NUT DRIVER HEX SOCKET 11MM 9.65" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 46POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN FFC VERT 9POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
26500 12C 12#20 P BY RECP LC datasheet.pdf
INDUCTOR 17.7 X 17.2 X 7.0 33UH datasheet.pdf