Cornell Dubilier Electronics AVE227M16X16T-F
AVE227M16X16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVE227M16X16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AVE227M16X16T-F.pdf
Availability of AVE227M16X16T-F
QUANTITY
AVE227M16X16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVE227M16X16T-F
Internal Part NumberEIS-AVE227M16X16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.51 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current124mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVE227M16X16T-F
Related LinksAVE227M, AVE227M16X16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVE227M16X16T-F Details Description
Related parts for AVE227M16X16T-F
CABLE ASSEM FIBER ST-ST 2 METER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 04CKT TIN datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
1016 TB SP CL DIP SOLDER datasheet.pdf
OSC MEMS 15.365MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HDM STEAPR180F K datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf