Susumu RG2012P-2261-D-T5
RG2012P-2261-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-2261-D-T5
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-2261-D-T5.pdf
Availability of RG2012P-2261-D-T5
QUANTITY
RG2012P-2261-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-2261-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-2261-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-2261-D-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-2261-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-2261-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-2261-D-T5
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-15VO datasheet.pdf
RES 365K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 130MA 20.8 OHM datasheet.pdf
TBF 52C 52#16 PIN SKT RECP datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf