Cornell Dubilier Electronics AVE476M04B12T-F
AVE476M04B12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVE476M04B12T-F
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
AVE476M04B12T-F.pdf
Availability of AVE476M04B12T-F
QUANTITY
AVE476M04B12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVE476M04B12T-F
Internal Part NumberEIS-AVE476M04B12T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)14.81 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current37mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVE476M04B12T-F
Related LinksAVE476M, AVE476M04B12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVE476M04B12T-F Details Description
Related parts for AVE476M04B12T-F
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC AMP IFA DUAL 500MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 720MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC MEMORY MOD TEMP SENSOR 8-TDFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY(FLUX, 2A, 1-COIL L datasheet.pdf