Cornell Dubilier Electronics AVEK106M10B12T-F
AVEK106M10B12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVEK106M10B12T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
AVEK106M10B12T-F.pdf
Availability of AVEK106M10B12T-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AVEK106M10B12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVEK106M10B12T-F
Internal Part NumberEIS-AVEK106M10B12T-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAVEK Series Obs 29/Oct/2013
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVEK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)46.4 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVEK106M10B12T-F
Related LinksAVEK106M, AVEK106M10B12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVEK106M10B12T-F Details Description
Related parts for AVEK106M10B12T-F
MOSFET N-CH 500V 8A TO-262 datasheet.pdf
IC LINK LAYER CONTROLLER 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO SS 2048X36 15NS 128-TQFP datasheet.pdf
IC DVR SWITCH HI SIDE SGL 8SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 300POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf