Cornell Dubilier Electronics AVES336M16D16T-F
AVES336M16D16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVES336M16D16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AVES336M16D16T-F.pdf
Availability of AVES336M16D16T-F
QUANTITY
AVES336M16D16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVES336M16D16T-F
Internal Part NumberEIS-AVES336M16D16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVES
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)11.1 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVES336M16D16T-F
Related LinksAVES336M, AVES336M16D16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVES336M16D16T-F Details Description
Related parts for AVES336M16D16T-F
ANTENNA 418MHZ RA 1/4 WAVE WHIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 13.4VC SMC datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf