Susumu RG2012N-391-P-T1
RG2012N-391-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-391-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 390 OHM 0.02% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-391-P-T1.pdf
Availability of RG2012N-391-P-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012N-391-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-391-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012N-391-P-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-391-P-T1
Related LinksRG2012N-, RG2012N-391-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-391-P-T1 Details Description
Related parts for RG2012N-391-P-T1
RES SMD 357K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A SOD123H datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW 4 10/5.08 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 40POS GOLD R/A datasheet.pdf