Cornell Dubilier Electronics AVES476M25D16T-F
AVES476M25D16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVES476M25D16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AVES476M25D16T-F.pdf
Availability of AVES476M25D16T-F
QUANTITY
AVES476M25D16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVES476M25D16T-F
Internal Part NumberEIS-AVES476M25D16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVES
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.63 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVES476M25D16T-F
Related LinksAVES476M, AVES476M25D16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVES476M25D16T-F Details Description
Related parts for AVES476M25D16T-F
SOCKET HEX 3/16" 1.65" datasheet.pdf
INDICATOR PB 12V GRN ILL CLR CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
LABEL ROLL WHITE UNLABELED datasheet.pdf
RES 2M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FET DVR 2CH SYNC BUCK 16WQFN datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf