Cornell Dubilier Electronics AVEZ475M50C12T-F
AVEZ475M50C12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVEZ475M50C12T-F
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AVEZ475M50C12T-F.pdf
Availability of AVEZ475M50C12T-F
QUANTITY
AVEZ475M50C12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVEZ475M50C12T-F
Internal Part NumberEIS-AVEZ475M50C12T-F
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVEZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVEZ475M50C12T-F
Related LinksAVEZ475M, AVEZ475M50C12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVEZ475M50C12T-F Details Description
Related parts for AVEZ475M50C12T-F
RES SMD 27.4 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .173" .156"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3-ST OCTAL 20SO datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 3.6V PANEL MT datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HDI PIN HSG 3 ROW 96 POS datasheet.pdf