Cornell Dubilier Electronics AVGA106M16B12T-F
AVGA106M16B12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVGA106M16B12T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AVGA106M16B12T-F.pdf
Availability of AVGA106M16B12T-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AVGA106M16B12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVGA106M16B12T-F
Internal Part NumberEIS-AVGA106M16B12T-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAVGA Series Obs 26/Feb/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)46.42 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVGA106M16B12T-F
Related LinksAVGA106M, AVGA106M16B12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVGA106M16B12T-F Details Description
Related parts for AVGA106M16B12T-F
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 4-14VDC PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
3290-3 W/ 1HOT PER SIDE W/O CRD datasheet.pdf
BCF 3.81/04/180 SN GN BX datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 11POS datasheet.pdf