Cornell Dubilier Electronics AVGA107M50F24T-F
AVGA107M50F24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVGA107M50F24T-F
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AVGA107M50F24T-F.pdf
Availability of AVGA107M50F24T-F
QUANTITY
AVGA107M50F24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVGA107M50F24T-F
Internal Part NumberEIS-AVGA107M50F24T-F
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.32 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVGA107M50F24T-F
Related LinksAVGA107M, AVGA107M50F24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVGA107M50F24T-F Details Description
Related parts for AVGA107M50F24T-F
TERM SOLDER TURRET .156" .066"L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 270 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 56MA 53 OHM TH datasheet.pdf