Cornell Dubilier Electronics AVGA224M50B12T-F
AVGA224M50B12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVGA224M50B12T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AVGA224M50B12T-F.pdf
Availability of AVGA224M50B12T-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AVGA224M50B12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVGA224M50B12T-F
Internal Part NumberEIS-AVGA224M50B12T-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAVGA Series Obs 26/Feb/2014
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.055 kOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVGA224M50B12T-F
Related LinksAVGA224M, AVGA224M50B12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVGA224M50B12T-F Details Description
Related parts for AVGA224M50B12T-F
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
WIREWAY PULL THGH 60" 8X8" GREY datasheet.pdf
PAC-SLC5-SD15-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DFN-10 STENCIL datasheet.pdf
SCREW, SHOULDER, .124 LG datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf