Cornell Dubilier Electronics AVGA227M25F24T-F
AVGA227M25F24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVGA227M25F24T-F
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AVGA227M25F24T-F.pdf
Availability of AVGA227M25F24T-F
QUANTITY
AVGA227M25F24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVGA227M25F24T-F
Internal Part NumberEIS-AVGA227M25F24T-F
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.36 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVGA227M25F24T-F
Related LinksAVGA227M, AVGA227M25F24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVGA227M25F24T-F Details Description
Related parts for AVGA227M25F24T-F
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FEMALE STR PCB datasheet.pdf
FIXED IND 720NH 22A 1.3 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 1.4MHZ TO3-8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,ORN,ENHCD,C5 datasheet.pdf
MEMORY CARD SD 2GB datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC RA GRN 10A 6C datasheet.pdf
OSC XO 37.056MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
26500 15C 15#20 P TH RECP WC datasheet.pdf
22UF 100V 8X12MM 105C 4000H datasheet.pdf