Vishay/Dale RNC55J1961BSRE6
RNC55J1961BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1961BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1961BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1961BSRE6
QUANTITY
RNC55J1961BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1961BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1961BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1961BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1961BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1961BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1961BSRE6
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 30 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 19POS datasheet.pdf
ADAPTER X/M 7MM/TNC 18GHZ datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT PLUG datasheet.pdf
TV 79C 79#22D SKT PLUG datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 3MM RND .188" datasheet.pdf