Vishay/BCcomponents BFC238314125
BFC238314125 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238314125
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238314125.pdf
Availability of BFC238314125
QUANTITY
BFC238314125 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238314125
Internal Part NumberEIS-BFC238314125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238314125
Related LinksBFC238, BFC238314125 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238314125 Details Description
Related parts for BFC238314125
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 PLASTIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN SKT 16POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
M801 19C 19#23 PIN RECP PCB datasheet.pdf
1000UF 10V 12,9X32,0MM 125C 2000 datasheet.pdf