Cornell Dubilier Electronics AVGA228M16P44T-F
AVGA228M16P44T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVGA228M16P44T-F
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AVGA228M16P44T-F.pdf
Availability of AVGA228M16P44T-F
QUANTITY
AVGA228M16P44T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVGA228M16P44T-F
Internal Part NumberEIS-AVGA228M16P44T-F
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)270 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size0.654" L x 0.654" W (16.60mm x 16.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVGA228M16P44T-F
Related LinksAVGA228M, AVGA228M16P44T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVGA228M16P44T-F Details Description
Related parts for AVGA228M16P44T-F
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 500V 1111 datasheet.pdf
MOUNTING BRAKT SIDE FOR S8VM 180 datasheet.pdf
CONTACT PIN 16-18AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.73V 200MW SOD923 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
PMI SUB MINI datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf