Cornell Dubilier Electronics AVGA334M50B12T-F
AVGA334M50B12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVGA334M50B12T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AVGA334M50B12T-F.pdf
Availability of AVGA334M50B12T-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AVGA334M50B12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVGA334M50B12T-F
Internal Part NumberEIS-AVGA334M50B12T-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAVGA Series Obs 26/Feb/2014
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)703.32 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVGA334M50B12T-F
Related LinksAVGA334M, AVGA334M50B12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVGA334M50B12T-F Details Description
Related parts for AVGA334M50B12T-F
IC ENCORE MCU FLASH 48K 44PLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 20BIT TTL 48TSSOP datasheet.pdf
MOSFET OMNIFETII 40V 6A 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 40W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
762 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf