Cornell Dubilier Electronics AVGA336M16D16T-F
AVGA336M16D16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVGA336M16D16T-F
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AVGA336M16D16T-F.pdf
Availability of AVGA336M16D16T-F
QUANTITY
AVGA336M16D16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVGA336M16D16T-F
Internal Part NumberEIS-AVGA336M16D16T-F
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)14.07 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVGA336M16D16T-F
Related LinksAVGA336M, AVGA336M16D16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVGA336M16D16T-F Details Description
Related parts for AVGA336M16D16T-F
CONN HEADER 4POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN TAB HSG 2POS .250 BLUE datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G M31 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
22UF 400V 12,5X20 datasheet.pdf