Cornell Dubilier Electronics AVGA474M50B12T-F
AVGA474M50B12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVGA474M50B12T-F
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AVGA474M50B12T-F.pdf
Availability of AVGA474M50B12T-F
QUANTITY
AVGA474M50B12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVGA474M50B12T-F
Internal Part NumberEIS-AVGA474M50B12T-F
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)493.82 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVGA474M50B12T-F
Related LinksAVGA474M, AVGA474M50B12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVGA474M50B12T-F Details Description
Related parts for AVGA474M50B12T-F
MOSFET P-CH 60V 2.5A SOT-223-4 datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FL datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
IC CAR RADIO RX AM/FM 32QFN datasheet.pdf
762 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf