Cornell Dubilier Electronics AVGA474M63B12T-F
AVGA474M63B12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVGA474M63B12T-F
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
AVGA474M63B12T-F.pdf
Availability of AVGA474M63B12T-F
QUANTITY
AVGA474M63B12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVGA474M63B12T-F
Internal Part NumberEIS-AVGA474M63B12T-F
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)423.27 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVGA474M63B12T-F
Related LinksAVGA474M, AVGA474M63B12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVGA474M63B12T-F Details Description
Related parts for AVGA474M63B12T-F
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER PA 11POS TOP 2MM TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 94POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14SOEIAJ datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 16POS datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
500 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
DIODE AVALANCH 1KV 2.4A TO277A datasheet.pdf