Vishay/Dale RN55D2151FR36
RN55D2151FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2151FR36
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2151FR36.pdf
Availability of RN55D2151FR36
QUANTITY
RN55D2151FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2151FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D2151FR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2151FR36
Related LinksRN55D2, RN55D2151FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2151FR36 Details Description
Related parts for RN55D2151FR36
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
Crystal 18.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-MSOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 90.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 67MM datasheet.pdf
LP 5.08/14/90 3.2SN OR datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST 60V 28SSOP datasheet.pdf
FUSEHOLDER 100 AMP CLASS R 600V datasheet.pdf