Cornell Dubilier Electronics AVGA476M10D16T-F
AVGA476M10D16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVGA476M10D16T-F
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
AVGA476M10D16T-F.pdf
Availability of AVGA476M10D16T-F
QUANTITY
AVGA476M10D16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVGA476M10D16T-F
Internal Part NumberEIS-AVGA476M10D16T-F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)12.35 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVGA476M10D16T-F
Related LinksAVGA476M, AVGA476M10D16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVGA476M10D16T-F Details Description
Related parts for AVGA476M10D16T-F
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf