Artesyn Embedded Technologies AVO100-36S3V3B-6L
AVO100-36S3V3B-6L picture photo
Mfg. Part Number
AVO100-36S3V3B-6L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 100W
Datasheet Download
AVO100-36S3V3B-6L.pdf
Availability of AVO100-36S3V3B-6L
QUANTITY
AVO100-36S3V3B-6L Order Process
Ship out your order
Specifications of AVO100-36S3V3B-6L
Internal Part NumberEIS-AVO100-36S3V3B-6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package224
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAVO100
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.50" H (57.9mm x 22.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVO100-36S3V3B-6L
Related LinksAVO100-3, AVO100-36S3V3B-6L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AVO100-36S3V3B-6L Details Description
Related parts for AVO100-36S3V3B-6L
KIT HDWR FOR SPARTAN3/CPLD-JAPAN datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20V 20% 1210 datasheet.pdf
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.5A VS6 2-3T1A datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 7K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
LED 18MM GREEN 120V WIRE PNL MNT datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf