Artesyn Embedded Technologies AVQ300-48S12B-6L
AVQ300-48S12B-6L picture photo
Mfg. Part Number
AVQ300-48S12B-6L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 300W
Datasheet Download
AVQ300-48S12B-6L.pdf
Availability of AVQ300-48S12B-6L
QUANTITY
AVQ300-48S12B-6L Order Process
Ship out your order
Specifications of AVQ300-48S12B-6L
Internal Part NumberEIS-AVQ300-48S12B-6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAVQ300
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.37" H (57.9mm x 22.9mm x 9.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVQ300-48S12B-6L
Related LinksAVQ300-4, AVQ300-48S12B-6L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AVQ300-48S12B-6L Details Description
Related parts for AVQ300-48S12B-6L
DSUB CABL-AFU15K/ AE15G / AFU15K datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 36POS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/4 YLW 250' datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 5.0V 32SOIC datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TV 66C 66#22D PIN PLUG datasheet.pdf
3 V/5 V, 2 MSPS, 8-Bit, 1-, 4-, 8-Channel Sampling ADCs IC datasheet.pdf