Cornell Dubilier Electronics AVS105M50B12T-F
AVS105M50B12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS105M50B12T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AVS105M50B12T-F.pdf
Availability of AVS105M50B12T-F
QUANTITY
AVS105M50B12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS105M50B12T-F
Internal Part NumberEIS-AVS105M50B12T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS105M50B12T-F
Related LinksAVS105M, AVS105M50B12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS105M50B12T-F Details Description
Related parts for AVS105M50B12T-F
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
VARISTOR 1620V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 19MM datasheet.pdf