Rohm Semiconductor UCR006YVPFLR110
UCR006YVPFLR110 picture photo
Mfg. Part Number
UCR006YVPFLR110
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.11 OHM 1% 1/10W 0201
Datasheet Download
UCR006YVPFLR110.pdf
Availability of UCR006YVPFLR110
QUANTITY
UCR006YVPFLR110 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR006YVPFLR110
Internal Part NumberEIS-UCR006YVPFLR110
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesUCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR006YVPFLR110
Related LinksUCR006Y, UCR006YVPFLR110 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR006YVPFLR110 Details Description
Related parts for UCR006YVPFLR110
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG #5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 3.24M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 12POS .100" SMD datasheet.pdf