Cornell Dubilier Electronics AVS226M06A12B-F
AVS226M06A12B-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS226M06A12B-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
AVS226M06A12B-F.pdf
Availability of AVS226M06A12B-F
QUANTITY
AVS226M06A12B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS226M06A12B-F
Internal Part NumberEIS-AVS226M06A12B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,700
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVS
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)26.4 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS226M06A12B-F
Related LinksAVS226M, AVS226M06A12B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS226M06A12B-F Details Description
Related parts for AVS226M06A12B-F
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 4.4UH 14A 1.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 10POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
MA-6(AC ONLY),1NC,10M CABLE datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 160VDC datasheet.pdf