Cornell Dubilier Electronics AVS336M2AG24B-F
AVS336M2AG24B-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS336M2AG24B-F
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
AVS336M2AG24B-F.pdf
Availability of AVS336M2AG24B-F
QUANTITY
AVS336M2AG24B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS336M2AG24B-F
Internal Part NumberEIS-AVS336M2AG24B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesAVS
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS336M2AG24B-F
Related LinksAVS336M, AVS336M2AG24B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS336M2AG24B-F Details Description
Related parts for AVS336M2AG24B-F
IC CONV A/D FLASH 6BIT 18-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 3 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.118" (3.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
MAGNETICS BALUN TRANSFORMER 6MM datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 15A WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf