Cornell Dubilier Electronics AVS336M50F24B-F
AVS336M50F24B-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS336M50F24B-F
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AVS336M50F24B-F.pdf
Availability of AVS336M50F24B-F
QUANTITY
AVS336M50F24B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS336M50F24B-F
Internal Part NumberEIS-AVS336M50F24B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
SeriesAVS
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS336M50F24B-F
Related LinksAVS336M, AVS336M50F24B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS336M50F24B-F Details Description
Related parts for AVS336M50F24B-F
IC OPAMP CURR SENSE RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 47 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
06P MTA100 HDR ASSY F/L datasheet.pdf
CONN HDR 59POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC CABLE DVR SERIAL DGTL 16WQFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf