Cornell Dubilier Electronics AVS476M63F24B-F
AVS476M63F24B-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS476M63F24B-F
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
AVS476M63F24B-F.pdf
Availability of AVS476M63F24B-F
QUANTITY
AVS476M63F24B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS476M63F24B-F
Internal Part NumberEIS-AVS476M63F24B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.4 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS476M63F24B-F
Related LinksAVS476M, AVS476M63F24B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS476M63F24B-F Details Description
Related parts for AVS476M63F24B-F
IC LOGARITHMIC CONV DUAL 24LFCSP datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 886 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 20AWG WHT/BLU 1000' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI 02-15 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
300 MHz to 1000 MHz Quadrature Modulator IC datasheet.pdf