Huntington Electric, Inc./Vishay AVT02506E10R00KE
AVT02506E10R00KE picture photo
Mfg. Part Number
AVT02506E10R00KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RES ADJ 10 OHM 25W 10% LUGS
Datasheet Download
AVT02506E10R00KE.pdf
Availability of AVT02506E10R00KE
QUANTITY
AVT02506E10R00KE Order Process
Ship out your order
Specifications of AVT02506E10R00KE
Internal Part NumberEIS-AVT02506E10R00KE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAVT Adjustable Wirewound Resistors
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesAVT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)25W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm)
Length2.000" (50.80mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVT02506E10R00KE
Related LinksAVT02506, AVT02506E10R00KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
AVT02506E10R00KE Details Description
Related parts for AVT02506E10R00KE
CAP CER 2200PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 38KSPS 1CH 8-SOIC datasheet.pdf
RES 887 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
AB 2C 2#8 SKT PLUG datasheet.pdf
1.8 V to 5 V Auto-Zero, In-Amp with Shutdown IC datasheet.pdf