Huntington Electric, Inc./Vishay AVT02506E250R0KE
AVT02506E250R0KE picture photo
Mfg. Part Number
AVT02506E250R0KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RES ADJ 250 OHM 25W 10% LUGS
Datasheet Download
AVT02506E250R0KE.pdf
Availability of AVT02506E250R0KE
QUANTITY
AVT02506E250R0KE Order Process
Ship out your order
Specifications of AVT02506E250R0KE
Internal Part NumberEIS-AVT02506E250R0KE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAVT Adjustable Wirewound Resistors
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesAVT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Power (Watts)25W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm)
Length2.000" (50.80mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVT02506E250R0KE
Related LinksAVT02506, AVT02506E250R0KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
AVT02506E250R0KE Details Description
Related parts for AVT02506E250R0KE
Connector Header 12 Position 0.240" (6.10mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
BANANA PLUG 2MM 10PCS WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
SWITCH PB 6A MOM YELLOW PANEL datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE RCPT 12POS 1' datasheet.pdf