| Internal Part Number | EIS-AVW-15SBR-AL-24 | |
| Other Related Documents | AVW-15 Series Tone Chart | |
| 3D Model | AVW-15SBR-AL-24.igs | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Audio Products | |
| Family | Sirens | |
| Series | AVW | |
| Voltage - Rated | 24VDC | |
| Voltage Range | 18 ~ 28VDC | |
| Color | Red | |
| Operating Mode | 32 Selectable Tones | |
| Features | Volume Control | |
| Size / Dimension | 92mm Dia x 91mm H | |
| Mounting Type | Base Mount | |
| Termination | Terminal Block | |
| Ingress Protection | IP54 | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 55°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AVW-15SBR-AL-24 | |
| Related Links | AVW-15S, AVW-15SBR-AL-24 Datasheet, PUI Audio, Inc. Distributor | |
 | 487544-7 | CONN FFC RCPT HSG 10POS 1.27MM | datasheet.pdf | |