| Internal Part Number | EIS-AVW-15SBW-BL-12 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | AVW-15 Series Tone Chart | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Audio Products | |
| Family | Sirens | |
| Series | AVW | |
| Voltage - Rated | 12VDC | |
| Voltage Range | 9 ~ 18VDC | |
| Color | White | |
| Operating Mode | 32 Selectable Tones | |
| Features | Volume Control | |
| Size / Dimension | 92mm Dia x 91mm H | |
| Mounting Type | Base Mount | |
| Termination | Terminal Block | |
| Ingress Protection | IP54 | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 55°C | |