Artaflex Inc. AW24TH-U-SM
AW24TH-U-SM picture photo
Mfg. Part Number
AW24TH-U-SM
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
2.4GHZ ZIGBEE MOD U.FL
Datasheet Download
AW24TH-U-SM.pdf
Availability of AW24TH-U-SM
QUANTITY
AW24TH-U-SM Order Process
Ship out your order
Specifications of AW24TH-U-SM
Internal Part NumberEIS-AW24TH-U-SM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package100
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingTray
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolZigbee®
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate250kbps
Power - Output24.2dBm
Sensitivity-105dBm
Serial InterfacesSPI, UART
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size256kB Flash, 8kB RAM
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Receiving24mA
Current - Transmitting29mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AW24TH-U-SM
Related LinksAW24T, AW24TH-U-SM Datasheet, Artaflex Inc. Distributor
AW24TH-U-SM Details Description
Related parts for AW24TH-U-SM
RELAY SSR 12A 240VAC AC OUT QC datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
MOTION CONTROL MOD 4 AXIS 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.8VC PLAD datasheet.pdf
MICRO 37C P 20" RBW JACKS NI datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 25A DFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf