ASSMANN WSW Components AWG28-16/F-1/300
AWG28-16/F-1/300 picture photo
Mfg. Part Number
AWG28-16/F-1/300
Brief Description
CBL RIBN 16COND 0.039 MULTI 300'
Datasheet Download
AWG28-16/F-1/300.pdf
Availability of AWG28-16/F-1/300
QUANTITY
AWG28-16/F-1/300 Order Process
Ship out your order
Specifications of AWG28-16/F-1/300
Internal Part NumberEIS-AWG28-16/F-1/300
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors16
Pitch0.039" (1.00mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.0049"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorMultiple
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.630" (16.00mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage-
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWG28-16/F-1/300
Related LinksAWG28-16, AWG28-16/F-1/300 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWG28-16/F-1/300 Details Description
Related parts for AWG28-16/F-1/300
JUMPER-H1501TR/A3049V/H1501TR 10 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH SMD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 51K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 5SSOP datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 12NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
GAUGE RING FOR 16A D02 FUSE GREY datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.6A DO220AA datasheet.pdf
CONN RCPT SAS 29POS EXT VERT SMD datasheet.pdf