ASSMANN WSW Components AWG28-24/F-1/300
AWG28-24/F-1/300 picture photo
Mfg. Part Number
AWG28-24/F-1/300
Brief Description
CBL RIBN 24COND 0.039 MULTI 300'
Datasheet Download
AWG28-24/F-1/300.pdf
Availability of AWG28-24/F-1/300
QUANTITY
AWG28-24/F-1/300 Order Process
Ship out your order
Specifications of AWG28-24/F-1/300
Internal Part NumberEIS-AWG28-24/F-1/300
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors24
Pitch0.039" (1.00mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.0049"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorMultiple
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.945" (24.00mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage-
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWG28-24/F-1/300
Related LinksAWG28-24, AWG28-24/F-1/300 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWG28-24/F-1/300 Details Description
Related parts for AWG28-24/F-1/300
IC REG LDO 1.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight 6-SON datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 38POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
SILICONE FUSION TAPE, 1"X36' datasheet.pdf
TAPE VHB CLEAR 1" GEN PURPOSE datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE A 38POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 160A 28VDC datasheet.pdf