Bel Fuse Inc. SCRH124-390
SCRH124-390 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH124-390
Brief Description
FIXED IND 39UH 2.07A 132 MOHM
Datasheet Download
SCRH124-390.pdf
Availability of SCRH124-390
QUANTITY
SCRH124-390 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH124-390
Internal Part NumberEIS-SCRH124-390
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH124
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating2.07A
Current - Saturation2.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)132 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH124-390
Related LinksSCRH1, SCRH124-390 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH124-390 Details Description
Related parts for SCRH124-390
RES SMD 280K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TAPE BOX SEALING 72MMX50M CLEAR datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MULTIPLYING 28-SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR WIZFI630 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 120MA 9.68 OHM datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS datasheet.pdf