ASSMANN WSW Components AWH-26A-0202-T
AWH-26A-0202-T picture photo
Mfg. Part Number
AWH-26A-0202-T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 26POS RT ANG GOLD
Datasheet Download
AWH-26A-0202-T.pdf
Availability of AWH-26A-0202-T
QUANTITY
AWH-26A-0202-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH-26A-0202-T
Internal Part NumberEIS-AWH-26A-0202-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH-26A-0202-T
Related LinksAWH-26A, AWH-26A-0202-T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH-26A-0202-T Details Description
Related parts for AWH-26A-0202-T
WIRE MARKER B/W .55-.98"20PC datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES MO 1/2W 680OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 5V LP SER 8-SOIC datasheet.pdf
OSC SO 312.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN 2.0 W/B DL R/A PLUG 38CKT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf